Medycyna sportowa jest dziedziną, przeznaczoną przede wszystkim dla osób, które są aktywne fizycznie i chcą w sposób odpowiedzialny dbać o swoje zdrowie. Jak wiadomo, organizm osoby, która regularnie uprawia sport, potrzebuje szczególnej uwagi – zarówno w zakresie żywienia, jak i dodatkowej suplementacji. 

Jakie suplementy stosowane są w medycynie sportowej? To zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb osoby, która zgłasza się do specjalisty. Niektórzy sportowcy mogą potrzeb wsparcia w postaci odżywek białkowych, innych BCAA, a jeszcze inni kreatyny, która pozwoli na osiąganie lepszych wyników. Bardzo istotne jest to, aby dobrze dopasować suplementy do konkretnej osoby. Może bowiem okazać się, że jedna osoba będzie potrzebowała białka sojowego, na przykład z uwagi na dietę wegańską, a jeszcze inna – izolatu białka serwatkowego

Oczywiście osoby, które są aktywne fizycznie, mogą potrzebować zupełnie innego wsparcia, na przykład odżywek potreningowych czy suplementów na pamięć i koncentrację. W każdym przypadku istotne jest dokładne przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, tak aby jak najlepiej dopasować suplementację do potrzeb danej osoby. 

A co z suplementami dla osób, które nie są aktywne fizycznie? W tym przypadku najczęściej zalecane są preparaty na stawy, które doskonale sprawdzą się w przypadku osób z nadwagą i otyłością, a także suplementy, które mają poprawiać nastrój, dodawać energii i motywować do aktywności fizycznej – na przykład żeń-szeń czy korzeń maca. 

W każdym przypadku bardzo istotne jest, aby suplementacja nie była dobierana samodzielnie, ale by przyjmowanie wszystkich preparatów było poprzedzone rozmową z lekarzem. Dzięki temu każda osoba zyska pewność, że suplementy diety w medycynie sportowej dobrane są prawidłowo do potrzeb organizmu.