Osoby, które są aktywne fizycznie już od pewnego czasu, doskonale zdają sobie sprawę z kilku rzeczy. Przede wszystkim, regularne uprawianie sporty jest doskonałym sposobem na zachowanie dobrej formy i jeszcze lepszego samopoczucia. Aby jednak tak się stało, konieczne jest zadbanie o swój organizm w sposób kompleksowy. Zbyt intensywne treningi, niedostosowanie obciążenia na siłowni do możliwości czy regularne przeciążanie organizmu mogą doprowadzić do kontuzji, a nawet do poważnych urazów. 

Właśnie dlatego osoby aktywne fizycznie powinny regularnie korzystać z pomocy fizjoterapeuty. Warto zdecydować się na to nawet przed podjęciem decyzji o aktywności fizycznej, ponieważ doświadczony fizjoterapeuta oceni, czy dana osoba ma na przykład prawidłowe wzorce ruchu. Co to takiego? Otóż każdy z nas wraz z upływem lat wypracowuje sobie różnego typu wzorce ruchowe, które nie zawsze są prawidłowe. Dobrym przykładem są osoby, które mają nawyk powłóczania nogami czy garbienia się. Fizjoterapeuta zauważy to i pomoże w naprawieniu przyzwyczajeń, co w przyszłości uchroni sportowca przed kontuzjami. 

Także bardzo doświadczeni sportowcy powinni korzystać z pomocy fizjoterapeuty. Oceni on, czy układ ruchu nie został uszkodzony przez aktywność fizyczną. Być może okaże się, że niezbędna będą masaże, inne metody rozciągania po treningu, a może nawet specjalne zabiegi, które pozwolą na lepszą regenerację mięśni. Widać więc, że wizyty u fizjoterapeuty są wskazane niezależnie od doświadczenia czy rodzaju aktywności fizycznej.