Traumatologia sportowa, wbrew temu, na co mogłaby wskazywać trauma, wcale nie zajmuje się leczeniem traumatycznych przeżyć. Jest to dziedzina medycyny, która jest skierowana do wszystkich osób, które cierpią na nieprawidłowości układu ruchu. Dziedzina ta jest bardzo szeroka, dlatego obejmuje wszelkiego typu kontuzje i urazy, specjalistyczne badania, rehabilitację, fizjoterapię itp. Traumatolog określa zarówno metody leczenia krótkotrwałego, jak i długotrwałego. 

Kiedy warto zgłosić się do traumatologa? Zawsze wtedy, kiedy pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu ruchu. Nie musi to być silny ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Do specjalisty warto udać się już wtedy, gdy dolegliwości zaczynają być dokuczliwe od czasu do czasu – na przykład gdy po treningu pojawia się ból pleców lub gdy występuje sztywność stawów. W takiej sytuacji traumatolog zleci niezbędne badania, a następni określi, jaka metoda leczenia i rehabilitacji będzie wskazana w przypadku konkretnej osoby i jej schorzeń. Oczywiście traumatologia jest bardzo zbliżona do ortopedii, dlatego w przypadku poważniejszych problemów z układem ruchu warto skorzystać z kompleksowego leczenia. 

Traumatologia sportowa z kolei zajmuje się osobami, które są aktywne fizycznie, włącznie z osobami uprawiającymi sport zawodowo. Przedmiotem tego, czy zajmuje się traumatologowie sportowi, jest niwelowanie szkód spowodowanych przez przeciążenie narządu ruchu. Nie warto zwlekać z wizytą u traumatologa sportowego, ponieważ odbyta w porę wizyta może umożliwić wykonywanie dalszych treningów.