Medycyna sportowa, nazywana także medycyną aktywności ruchowej, to dziedzina wiedzy lekarskiej, która obejmuje przede wszystkim całość procesów dokonujących się w organizmie, które zachodzą na skutek aktywności fizycznej lub jej braku. Przede wszystkim medycyna sportowa skierowana jest do osób, które są aktywne fizycznie i zależy im na tym, aby zachować jak najlepszą formę przy jednoczesnej dbałości o swój stan zdrowia. Oczywiście medycyna sportowa obejmuje swoją opiek.a także sportowców zawodowych, dbając o to, aby uprawiany sport był całkowicie bezpieczny. 

Warto wiedzieć, że medycyna sportowa odnosi się także do osób, które nie są aktywne fizyczne i z tego powodu mają problemy zdrowotne. Obecnie większości z nas towarzyszy pośpiech, a doba wydaje się zbyt krótka – w efekcie nie zawsze jesteśmy w stanie wygospodarować godzinę na trening czy wyjście na siłownię. To może doprowadzić do osłabienia mięśni, pogorszenia kondycji fizycznej, a nawet do nadwagi czy otyłości, które z kolei mogą prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Medycyna sportowa może okazać się solidnym wsparciem, również dla osób, które pod okiem specjalisty chcą zacząć treningi – w taki sposób, aby były one jednocześnie efektywne i bezpieczne. 

W ramach medycyny sportowej wykonuje się wiele założeń. Wśród nich wymienić można kwalifikację do uprawiania sporty, optymalizację metod treningowych, a także żywienia, kontrolę efektów uprawianych treningów, zapobieganie kontuzjom, a jeśli takowe wystąpią – umożliwienie jak najszybszego powrotu do formy. Oczywiście w ramach medycyny sportowej możliwa jest także rehabilitacja, odnowa biologiczna oraz leczenie wszelkich uszkodzeń ciała, które powstał na skutek aktywności fizycznej. Widać więc, że jest to stosunkowo rozległa dziedzina medycyny.